Barkodlu Terazi Nedir?

barkodlu-terazi-nedir?

 

Barkodlu Terazi Nedir?

 

Hem toptan hem de perakende sektöründe ürünleri ağırlıklarını ölçmek için kullanılan terazilerin pek çok türü mevcut. Kullanım amacına göre farklı niteliklerde üretilen terazi çeşitleri arasında barkodlu terazi de ayrıcalıklı bir yere sahip. Ürünlerin türlerine göre sınıflara ayrılabildiği ve her ürüne farklı bir fiyat atanabildiği bu teraziler, tartılan ürünün fiyatının eş zamanlı olarak barkod ile üzerine yapıştırmasını mümkün kılar. Daha çok market ve manav gibi işletmelerde tercih edilen barkodlu teraziler, kullanım alanlarına pek çok kolaylık sağlıyor.

 

Barkodlu Terazi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Barkodlu terazi cihazları son derece kullanışlı ve pratik. Ancak alınan üründen tam verim sağlanabilmesi için, barkodlu terazi seçiminde bazı hususların göz önünde bulundurulması lazım. Bu hususlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kapasite: Teraziler, kullanılacakları alan da dikkate alarak farklı tartım kapasiteleri ile üretilirler. Kapasitelerinden fazla tartım yapmak, terazilerin arıza vermesine ya da hatalı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden de barkodlu terazilerin seçiminde, kullanım alanının ve o alanda tartılan maksimum ağırlıktaki ürünün dikkate alınması önerilir.
  • Minimum Tartım Ağırlığı: Tartım işlemi için imal edilen terazilerin belirli bir alt sınırı bulunur. Örneğin minimum tartım ağırlığı 100 gram olan bir terazide, 90 gramlık bir ürünün tartılması ağırlığın sıfır olarak görülmesine neden olur. Hafif ürünlerin satıldığı ve tartım hassasiyetinin önem arz ettiği alanlarda, minimum tartım ağırlığı en alt düzeyde olan cihazların tercih edilmesi gerekir.
  • Kullanım Kolaylığı: Barkodlu terazi modelleri, tartma işleminin yanı sıra ürünleri sınıflandırma ve fiyat atama gibi çeşitli işlemleri de yerine getirir. Ancak ara yüzünün zor olması, bu işlemlerin yapılması esnasında kullanıcıların zorlanmasına ya da hata yapmalarına neden olabilir. Basit bir ara yüze sahip, dili Türkçe olan cihazların tercih edilmesi bu noktada olası sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ara yüzünün yanı sıra kolayca etiket değişiminin yapılabilmesi ve baskı hızının yüksek olması da kullanım kolaylığı ile alakalıdır.
  • Hafıza: Barkodlu terazilerin her modelinde farklı kapasite seçenekleri bulunur. Hafızası daha yüksek olan cihazlara, daha fazla ürün kaydı yapılabilir. Ürün çeşitliliğinin fazla olduğu işletmeler için mutlaka yüksek hafızası olan bir cihazı kullanılması gerekir.

 

Barkodlu Terazi Kullanmanın Yararları

 

Barkodlu terazilerin kullanımının işletmelere sağladığı pek çok yarar mevcut. Tartımın ayrı yapılması, sonra ürün kilo fiyatı ile ağırlığın makine ile çarpılması ve birden fazla ürün alınması halinde bir de bunların üst üste toplanması gibi zorlu bir süreci ortadan kaldıran, bunun yerine tartım ile eş zamanlı olarak barkod veren barkodlu terazi cihazları, satışın daha hızlı hale gelmesine olanak tanır. Aynı zamanda müşterilerin hesabı şeffaf olarak görebilmeleri, müşteri ekranı terazinin üzerinde olan aynı zamanda boyunlu terazi’de denilebilen ürünlerde daha geniş bir müşteri ekranı olmaktadır ve müşteriler tartım miktarlarını ve fiyatlarını görebilir ve müşteriler sırada daha az bekledikleri için memnuniyetlerinin artması ve iş gücü üzerindeki yükün azalması gibi yararları da göz ardı edilemez nitelikte.

 

Barkodlu Terazi Fiyatları

 

Günümüzde barkodlu terazi üreten eden çok sayıda marka ve bunların her birinin çok sayıda modeli mevcut. Ürün konusundaki bu çeşitlilik, aynı zamanda fiyatlar için de geçerli. Bu yüzden de barkodlu terazilerin fiyatları hakkında kesin bir fiyattan söz edebilmek olanaksız. Alınacak ürünün markası ve modeli, sahip olduğu özellikler, kapasitesi ve maksimum tartım ağırlığı gibi etkenler de bu cihazların fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir yere sahip. Barkodlu terazilerin fiyatlarına dair daha net bilgi sahibi olabilmek için, bu cihazların satışını yapan firmaları ziyaret etmek, ürün tanıtım videolarını incelemek ya da web sitelerinden fiyatları ile birlikte cihazları incelemek daha doğru olur.

Etiketler: Blog İçerik
Nisan 29, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
/
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.